שושי
גרפיקאית.

שכונת ארמון הנציב.

Show More

 תלפיות מזרח (או "ארמון הנציב") היא שכונה בדרום-מזרח ירושלים, אשר נוסדה בשנות ה-70, על שטח שסופח לירושלים לאחר מלחמת ששת הימים, כחלק מתוכנית שכונות הטבעת הירושלמית. מספר תושביה הוא כ-15,000 איש. שמה של השכונה בפי רוב תושבי העיר הוא ארמון הנציב, על שם המבנה הממוקם בגבולה הצפוני של השכונה. השכונה ממוקמת כ-4 ק"מ ממרכז העיר. רחובות השכונה קרויים על שמם של עולי הגרדום, וזהו שמו של אחד הרחובות המרכזיים בשכונה.

 

השכונה ממוקמת על שני רכסי ההרים בולטים המחוברים ביניהם על ידי גיא (אמפיתיאטרון טבעי). המדרון התלול עליו בנויה השכונה הוא חלק מהירידה החדה של הרי יהודה לכיוון ים המלח. השכונה מהווה ישות אורבאנית נפרדת משכונות תלפיות וארנונה המצויות ממערב לה. מצפון לשכונה מצויים ארמון הנציב וטיילת האז, ואילו ממזרח היא גובלת בשכונות הערביות ג'בל מוכאבר וצור באהר. קיבוץ רמת רחל שוכן מדרום-מערב לשכונה, ואילו על אדמותיו הנמצאות בדרום השכונה, מוקמים כעת המבנים החדשים שלה.

 

ב-1929 שלחו הבריטים משלחת לאזור על מנת לבדוק אפשרויות מגורים מדרום לארמון הנציב הבריטי, ליד הכפר הערבי צור באהר. המשלחת קבעה כי בשל תלילות הגבעות באזור הוא אינו ראוי למגורים. ואכן, עד לאחר מלחמת ששת הימים שימש האזור כשטחי מרעה לערביי הכפרים ג'בל מוכאבר וצור באהר.

עד למלחמת ששת הימים היה במקום מוצב של הלגיון הערבי. בגלל צורתו הארוכה והמעוגלת הוא כונה "מוצב הנקניק". מיד לאחר כיבוש ארמון הנציב תקפו לוחמי הסיירת הירושלמית בסיוע טנקים את המוצב והצליחו לכבשו בזמן קצר ללא אבידות. במקום יש שלט המספר את סיפור הקרב.
לאחר מלחמת ששת הימים יושב האזור 
שמתחת לארמון הנציב כחלק מתוכנית שכונות הטבעת בירושלים. בניית השכונה החלה בשנות ה-70, לפי צו הפקעת הקרקעות מאוגוסט 1970. הופקעו גם 2,500 דונם ברכס נציב, שלושה ק"מ דרומית-מזרחית לעיר העתיקה.

 

בזמן האינתיפאדה הראשונה סבלו תושבי השכונה מהתנכלויות, ידויי אבנים ואף ממעשי חבלה ורצח של מחבלים פלסטינים, בעיקר מג'בל מוכאבר הסמוכה. מאז שנות ה-90 לא נשנו אירועי הטרור והשכונה אף קיבלה חיזוק תנופתי בדמות דרך ראשית נוספת המחברת אותה לדרך חברון וקרבתה למתחם הקניות והבילויים של אזור התעשייה תלפיות. ממזרח לשכונה הולכת ונבנית שכונת היוקרה נוף ציון, אשר יחד עם השכונות החדשות חומת שמואל ומעלה הזיתים, מהוות עיבוי משמעותי של האוכלוסייה היהודית בדרום מזרח ירושלים.

 

בתלפיות מזרח פועלים כ-10 גני ילדים, 3 בתי ספר יסודיים - תל"י רמת מוריה ותלפיות מזרח ב' (בזרם הממלכתי) ובית הספר היסודי הממלכתי-דתי, וכן בית הספר לחינוך מיוחד "הדביר החדש", שנועד לתלמידים בעלי מוגבלות שכלית עמוקה.

שני בתי ספר על-יסודיים פועלים בשכונה: בית הספר המקיף על שם סליגסברג-ברנדייס (כיתות ז'-י"ב בזרם הממלכתי) וישיבת "בני חיל", המיועדת לתלמידים לקויי למידה הסובלים מהפרעת קשב וריכוז.

בחינוך הבלתי פורמלי, פועלים בשכונה מועדון הנוער "אינטרו" וכן סניפים של תנועות הנוער המחנות העולים, בני עקיבא ונוע"ם.

 

Back

​© 2017 by ITAI NADAV

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Tumblr Icon