אמרי ו[שם חסר]
סטודנטים למנהל עסקים [לעדכן].

כיכר הדוידקה.

Show More

 

כיכר הדָוִידְקָה הוא כינויה הלא רשמי אך השגור של כיכר החירות, כיכר מרכזית בירושלים, סמוך לשוק מחנה יהודה. הכיכר מהווה מפגש של רחוב יפו, רחובה הראשי של העיר, עם רחוב הנביאים ורחוב כי"ח. בצדה האחד של הכיכר נמצא מרכז כלל. הכיכר, שגודלה הוא כ־7.5 דונם, מכונה כך על שם אנדרטת הדוידקה (סוג של מרגמה) הניצבת בטבורה. האנדרטה, שעוצבה על ידי האדריכל ד"ר אשר חירם, בנויה מאבנים ירושלמיות המעוצבות ככובע גרב, הכובע הנפוץ בקרב לוחמי מלחמת העצמאות. על האבנים חקוקים דברי הנביא ישעיהו לחזקיהו המלך: "וגנותי אל העיר הזאת להושיעה" (מלכים ב יט, לד). לפני האנדרטה מוצבת מרגמת הדוידקה כשבלועה פגז מוכן לירי. 

 

טקס הסרת הלוט מעל האנדרטה נערך ב־8 במאי 1956; הלוט הוסר מעליה על ידי ממציא המרגמה, דוד ליבוביץ.

במרץ 2008 התחילו בכיכר עבודות מתיחת-פנים ושיפוץ כולל כאשר במרכז התוכנית קיר מאבן בגוון ברונזה שיתנשא לגובה רב בסמוך לאנדרטה. הפרויקט תוכנן על ידי האדריכל המקסיקני ריקרדו לגורטה (Legorreta), ואמור היה להסתיים בשנת 2009. בשל העבודות, אנדרטת הדוידקה הועברה באופן זמני לצומת הסמוך לבית החולים שערי צדק, והוחזרה ב-2010. שיפוץ הכיכר מתבצע כחלק מהפיכת רובו של רחוב יפו למדרחוב ומעבר הרכבת הקלה בו.

 

מהכיכר מתחיל כיום מדרחוב חדש אשר עובר מזרחה לאורך רחוב יפו, דרך כיכר ציון ועד כיכר צה"ל, ומאפשר מעבר של הולכי-רגל ללא צורך במעבר דרך כבישים מהעיר העתיקה ועד מרכז ירושלים בין השאר למדרחוב בן יהודה ולאתרים אחרים.

Back

​© 2017 by ITAI NADAV

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Tumblr Icon